müşteri yorumları

Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Alışveriş Sitesi Nasıl Şikayet Edilir

Alışveriş Sitesi Nasıl Şikayet Edilir

Gerçekleştirdiğiniz bir alışveriş sebebiyle mağdur olduysanız bizzat kendinizin tüketici mahkemesine başvuru yapması gerekir. E-devlet üzerinden gerçekleştirilen başvurular haricinde Ticaret Bakanlığı web sitesi üzerinden de başvuru yapabilirsiniz.

Online olarak başvuru yapmak istemiyorsanız bulunduğun bölgenin Kaymakamlık binasına giderek burada başvurunuzu yapabilirsiniz. Çalışan personel sizden gerekli bilgileri alır ve yine TÜBİS sistemine sizin adınıza giriş yaparlar. Bir dosyanın tüketici hakem heyetinde incelenme süresi 6 aydır. Alışveriş sitesi şikayet etme istediğinizde sizden istenen formu tam şekilde doldurmanız gerekir.

Dosya içerisinde eksiklik varsa ya da belgeler yoksa tüketici heyeti dosyayı iptal eder. İlçenize bağlı tüketici hakem heyetine başvuru yapabilirsiniz. Eğer ilçenize bağlı bir hakem heyeti yoksa sizin bölgenize hangi hakem heyeti bakıyorsa oraya başvurmanız gerekir.

Tüketici hakemler Kaymakamlıklarda görev yaparlar. Bir dosya eksiksiz şekilde hakem heyetinin önüne geldiğinde hakem heyeti yalnız karar verebilir veya bilirkişiye danışabilir.